![]() |
I. Rodzaje, zakres i formy realizacji zadań.
1. Przewiduje się zlecenie następujących zadań:
1) „Prowadzenie w Powiecie Brzeskim, w latach 2011-2015, ponadgminnego domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – dla 50 mieszkańców”;
2) „Prowadzenie w Powiecie Brzeskim, w latach 2011-2015, ponadgminnego domu pomocy społecznej dal osób w podeszłym wieku – dla 20 mieszkańców”.
2. Zakres i formy realizacji zadań powinny być zgodne z ustawą o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. 2005 Nr 217, poz. 1837).
II. Wysokość dotacji przeznaczonych na realizację zadań.
1. Na realizację zadań określonych w pkt I ust. 1 przewidywana dotacja w roku 2011 będzie wynosić:
1) dla zadania, o którym mowa w pkt I ust. 1 pkt 1 - 860.200,00 złotych (słownie: osiemset sześćdziesiąt tysięcy dwieście złotych) rocznie (dotacja dotyczy mieszkańców z decyzjami wydanymi przed 01.01.2004 r.);
2) dla zadania, o którym mowa w pkt I ust. 1 pkt 2 - 144.000,00 złotych ( słownie: sto czterdzieści cztery tysiące złotych) rocznie (dotacja dotyczy mieszkańców z decyzjami wydanymi przed 01.01.2004 r.).
2. Kwoty dotacji, o których mowa w ust. 1 w latach 2011-2015 mogą ulec zmianie w przypadku: zmiany liczby mieszkańców domu, o którym mowa w pkt II oraz zmiany kwoty dotacji przyznanej przez Wojewodę Małopolskiego.
3. Podaje się do wiadomości, że plan dotacji na realizację zadań przez podmiot uprawniony w roku 2009 oraz 2010 opiewał na kwotę;
1) W przypadku zadania, o którym mowa w pkt I ust. 1 pkt 1 – 925.980,00 zł (słownie dziewięćset dwadzieścia pięć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt złotych) dla średniej miesięcznej ilości osób dotowanych - 48.
2) W przypadku zadania, o którym mowa w pkt I ust. 1 pkt 2 - 195.910,00 zł ( słownie sto dziewięćdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset dziesięć złotych) dla średniej miesięcznej ilości osób dotowanych – 8.
III. Podmioty uprawnione do wzięcia udziału w konkursach:
W konkursach mogą wziąć udział jedynie podmioty uprawnione w rozumieniu art. 25 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku (Dz. U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) w związku z art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
IV. Warunki przyznawania dotacji.
1. Zarząd zleca zadania publiczne, o których mowa w rozdziale I ust. 1 pkt 1, w formie wsparcia realizacji zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie zadania. Wysokość wniesionego finansowego wkładu własnego wnioskodawcy do realizacji zadania winna wynosić, co najmniej 5-10 % wartości oferty.
2. Zarząd przyznaje dotacje celowe na realizację zadań publicznych, o których mowa w rozdziale I pkt 1 i 2, wyłonionym podmiotom w drodze otwartego konkursu ofert, poprzez zawarcie umowy w ciągu 7 dni od rozstrzygnięcia konkursu.
Zlecenie realizacji zadań publicznych, o których mowa w ust. 2, nastąpi w drodze stosownych umów, określających w szczególności szczegółowy opis zadania i termin jego realizacji, wysokość udzielonej dotacji na dofinansowanie ich realizacji, tryb kontroli realizacji zadania oraz sposób rozliczenia dotacji i zasady zwrotu niewykorzystanej dotacji.
3.Przy rozpatrywaniu ofert i ich wyborze stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w szczególności art. 5 ust. 3 oraz art. 15.
V. Termin i warunki realizacji zadań.
1. Zadania winny być wykonywane w okresie od 10.01.2011 r. do 31.12.2015 r.
2. Zadania winny być wykonywane na terenie Powiatu Brzeskiego.
3. Zadania powinny być zrealizowane z najwyższą starannością, zgodnie z zawartą umową, z obowiązującymi standardami i przepisami oraz w zakresie opisanym w ofertach.
4. Szczegółowe warunki realizacji zadania określa Regulamin stanowiący załącznik nr 1 do Uchwały Zarządy Powiatu Brzeskiego Nr 968/10 z dnia 25 listopada 2010 r. (tekst dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie).
VI. Termin i warunki składania ofert.
1. Oferty dotyczące wsparcia realizacji zadania publicznego Powiatu Brzeskiego w zakresie objętym niniejszym Konkursem należy złożyć w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku, ul Wyszyńskiego 6 pokój nr 11, w godzinach 7.30-15.30.
2. Oferta wraz z załącznikami powinna być złożona w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem
„ Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej”.
3. Oferta powinna zostać złożona na formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2005 r. Nr 264, poz. 2207) i powinna zawierać:
1) szczegółowy zakres rzeczowy proponowanego do realizacji zadania publicznego;
2) informację o terminie i miejscu realizacji zadania;
3) kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania;
4) informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających realizację zadania;
5) informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie;
6) informację o wysokości środków finansowych własnych albo pozyskanych z innych źródeł na realizację danego zadania;
7) deklarację o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania publicznego;
8) inne informacje wymagane zgodnie z szczegółowymi warunkami konkursu.
4. Wymagane załączniki do oferty:
1) dokumentu stanowiącego o podstawie działalności podmiotu – aktualnego wypisu z właściwego organu rejestracyjnego ( ważnego 3 miesiące od daty wystawienia);
2) aktualnego pełnomocnictwa zarządu (lub innego organu wykonawczego) do składania oferty na realizację określonego zadania publicznego, podpisywania umów w tym zakresie, dysponowania uzyskanymi funduszami i dokonywania rozliczeń z tych funduszy – w przypadku oferty składanej przez oddział terenowy nie posiadający osobowości prawnej;
3) dokumentu upoważniającego daną osobę lub osoby do reprezentowania podmiotu – dotyczy podmiotów, które w dokumencie stanowiącym podstawę działalności nie posiadają informacji o osobach upoważnionych do reprezentowania podmiotu;
4) sprawozdania finansowego z działalności podmiotu za ostatni rok lub – w przypadku dotychczasowej krótszej działalności – za okres tej działalności sporządzonego na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2009 r. Nr 152 poz. 1223 z późn. zm.) – bilans, rachunek wyników lub rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa;
5) sprawozdania merytorycznego z działalności podmiotu za ostatni rok lub – w przypadku dotychczasowej krótszej działalności – za okres tej działalności.
5. Podmioty działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania – zobowiązane są przy składaniu oferty na realizację zadania publicznego do załączenia dokumentów analogicznych jak pozostałe podmioty uprawnione do udziału w konkursie, tj.:
1) dokument potwierdzający status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących (np. dla parafii kościoła rzymskokatolickiego dokumentem takim jest zaświadczenie o osobowości prawnej oraz upoważnienie dla proboszcza do reprezentowania parafii i zaciągania zobowiązań finansowych wydawane przez kurię. Dla parafii innych wyznań wymagany jest dokument porównywalny. Dla zgromadzeń zakonnych analogiczne dokumenty wydawane przez prowincjałów);
2) dokument określający strukturę, zadania, zakres i sposób działania instytucji lub organizacji np. statut lub inny akt wewnętrzny;
3) sprawozdanie merytoryczne za ostatni rok. Sprawozdanie winno zawierać opis zadań ze strefy pożytku publicznego realizowanych w ostatnim roku;
4) sprawozdanie finansowe za ostatni rok. Jeśli podmiot nie ma obowiązku składania sprawozdania finansowego winien dołączyć stosowne oświadczenie z podaniem podstawy prawnej oraz przedstawić zestawienie przychodów i kosztów. Zestawienie powinno zawierać informację o wysokości pozyskanych i wydatkowanych w ostatnim roku środkach publicznych.
6. Oferta oraz dokumenty będące jej załącznikami dla swej ważności winny być opatrzone datą, pieczęcią oraz podpisem uprawnionych statutowo bądź upoważnionych w tym celu osób.
7. W przypadku załączników składanych w formie kserokopii każda strona załącznika powinna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione. Jeżeli osoby uprawnione nie dysponują pieczątkami imiennymi każda strona winna być podpisana pełnym imieniem i nazwiskiem z zaznaczeniem pełnionej funkcji. Każda strona opatrzona winna być także datą potwierdzenia zgodności z oryginałem.
8. Oferta wraz z załącznikami złożona na innych drukach, złożona po terminie lub podpisana przez osoby nieuprawnione zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.
9. Każdy z oferentów może złożyć tylko jedną ofertę na każde z zadań.
10. W przypadku, gdy jeden podmiot zamierza ubiegać się o realizację obydwu zadań, powinny być złożone oferty oddzielnie dla każdego zadania.
VII. Termin, tryb i kryteria wyboru ofert.
1. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursów i podpisanie umów nastąpi nie później, niż w terminie do dnia 10 stycznia 2010 roku.
2. Wszystkie oferty złożone zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale Nr VI zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Komisję Konkursową, a następnie komisja ta przedstawi Zarządowi Powiatu wykaz ofert, którym rekomenduje oraz nie rekomenduje udzielenia dotacji. Decyzję o wyniku konkursu i wyborze oferty podejmuje Zarząd Powiatu w formie uchwały, który dokonuje wyboru ofert najlepiej służących realizacji zadań.
3. Wyboru oferty dokonuje się w oparciu o następujące kryteria formalne i merytoryczne:
1) Ocena formalna polega na ocenie kompletności i poprawności oferty tj:
a) dołączone zostały wszelkie wymagane załączniki,
b) załączniki spełniają wymogi ważności,
c) wypełnione zostały wszelkie pola oferty,
d) złożona jest na właściwym formularzu,
e) złożona w wymaganym terminie,
f) wnioskodawca jest uprawniony do złożenia oferty
g) oferta oraz jej załączniki są podpisane przez uprawnione osoby,
h) jest czytelna,
i) termin realizacji zadania zgadza się z terminem wymaganym w ogłoszeniu konkursu.
2) Kryteria oceny merytorycznej:
a) Ocena zgłoszonych możliwości realizacji zadania …………………………………………………20pkt
b) Jakość działania i kwalifikacji osób, przy udziale których podmiot uprawniony ma realizować zadania………………………………………………………………………………..…………..20pkt
c) Kalkulacja kosztów realizacji zadania……………………………………………………………………20pkt
d) Udział środków finansowych własnych albo pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania…………………………………………………………………………………………………………….15pkt
e) Analiza i ocena realizacji zadań zleconych podmiotowi uprawnionemu w okresie poprzednim, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczania otrzymanych na ten cel środków…………………………………………………………………………15pkt
f) Wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków…………………………………………………………………………………………………………..10pkt
4. Rozstrzygnięcie konkursu podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku i na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Brzesku, na stronie internetowej Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku.