Artykuły
Czy o przemocy wiemy już wszystko? Fakty i mity
Czy o przemocy wiemy już wszystko? Fakty i mity
Z terminem przemoc mamy do czynienia na co dzień – w telewizji, w gazetach, w książkach, w filmach, w Internecie, w instytucjach, w urzędach, w szkołach i tak dalej. Mogłoby się wydawać, że o przemocy mówi się często i dużo, tak, że za każdym razem gdy stykamy się z nowymi informacjami o krzywdzeniu, pobiciach, nadużyciach, wykorzystywaniu, nękaniu jesteśmy zaskoczeni, że takie sytuacje mają miejsce i, że niejednokrotnie rzecz dzieje się „na naszym podwórku”. Przemoc budzi emocje i napięcie, przede wszystkim lęk, złość i naszą niezgodę na nią. Bardzo często jej akty mogą wydawać nam się absurdalne, niezrozumiałe, bestialskie, co sprawia, że chcemy ją sobie jakoś „wytłumaczyć”, zrozumieć, pojąć, wyjaśnić. Niestety może wówczas dochodzić do powstawania szkodliwych mitów na temat przemocy, które często utrudniają bądź uniemożliwiają jej dostrzeżenie, właściwe rozpoznanie i skuteczne reagowanie.
Metody wychowawcze
Metody wychowawcze
Istnieje wiele metod wychowawczych i wydaje się, że nie ma klasyfikacji, która wyczerpywałaby wszystkie możliwości transmisji wpływów wychowawczych. Są typologie rozwojowe metod wychowania i takie, które uwzględniają mechanizmy psychologiczne, leżące u podstaw skuteczności każdej z tych metod. Rodzice bardzo często zastanawiają się, jak wychować dziecko na przyzwoitego człowieka. Częściej karać czy nagradzać? Jaki system kar i nagród wybrać? A może klaps w tyłek to dobra metoda wychowawcza? Jak wyznaczać granice i ustanawiać zasady obowiązujące w domu?
Czego boją się dzieci? Czy lęk jest potrzebny?
Czego boją się dzieci? Czy lęk jest potrzebny?
Każdy z nas ma intuicyjne pojęcie o tym, czym jest lęk. Jednak gdy głębiej się nad tym zastanowimy, mogą pojawić się pytania, na które ciężko znaleźć właściwą odpowiedź, nie budzącą żadnych wątpliwości.
Czy lęk świadczy o zaburzeniach? Czy lęk może być „adaptacyjny”? Kiedy lęk jest nadmierny, a kiedy „w normie” – czy ma to związek wyłącznie z natężeniem lęku czy także z tym, czego się boimy? A u dzieci – kiedy dziecko powinno przestać się bać obcych, ciemności, psów, etc.? Czy z lękiem należy walczyć, czy może po prostu go zaakceptować? I najważniejsze – kiedy udać się do specjalisty?
Tata na emigracji…..
Tata na emigracji…..
Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że każdy z nas zna rodzinę (o ile sam nie jest jej członkiem), z której ktoś wyemigrował za granicę w celach zarobkowych. Zazwyczaj to ojcowie decydują się wyjechać „za chlebem”. Zarówno im, jak i ich rodzinom towarzyszy wtedy często myśl, że „to na trochę”, „żeby coś zarobić”, „żeby mieć pieniądze na początek”. Kiedy jednak czas, jaki osoba spędza za granicą, bez rodziny wydłuża się, może mieć to znaczący wpływ na funkcjonowanie dzieci, relację między małżonkami oraz cały system rodzinny.
Jaki wpływ na dziecko ma rozłąka z rodzicem?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Wiele warstw gniewu – Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
„Nie złość się już!”, „Jak w tej chwili się nie uspokoisz to…”, „To nie jest powód do nerwów” – czy te słowa są Ci bliskie? Może słyszałeś je jako dziecko? A może same wypływają z Twoich ust kiedy widzisz jak Twoje dziecko się złości? Jak się czujesz kiedy czytasz te słowa – pomagają Ci poradzić sobie ze złością, a może gniew w Tobie narasta?