,

PFRONPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku informuje, iż podpisał umowę
z  Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na realizację programu – DOSTĘPNE MIESZKANIE, skierowanego do osób
z niepełnosprawnościami o znacznym stopniu lub orzeczeniem traktowane na równi
z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszania się bez użycia wózka.(W przypadku osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które nie jest wydane z tytułu dysfunkcji narządu ruchu (05-R), wymagane będzie zaświadczenie lekarskie).

Program „Dostępne mieszkanie”, ma na celu przyczynić się do wzrostu niezależności osób niepełnosprawnych oraz ułatwić im aktywność zawodową i społeczną poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych.

Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem.

Program realizowany będzie w latach 2022-2025. Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym, wyłącznie w formie elektronicznej (SOW), aż do wyczerpania środków finansowych. Realizator Programu (tj. PCPR Brzesko) w ciągu 14 dni informuje beneficjenta w formie elektronicznej o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku, wraz z uzasadnieniem. W ciągu 180 dni od przekazania informacji pozytywnym rozpatrzeniu wniosku beneficjent przedstawia udokumentowaną różnicę tj. przedstawienie umowy sprzedaży mieszkania niedostępnego oraz umowy zakupu mieszkania bez barier architektonicznych lub umowy zamiany tych mieszkań. Istnieje możliwość kupna/zamiany:

- mieszkania na mieszkanie

- mieszkania na dom

- dom na mieszkanie

Pozostałe warunki jakie Beneficjent musi spełnić:

  1. złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
  2. złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  3. w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.

W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej (dot. 16-18 lat) lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku do wniosku dołącza się:

  1. oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego;
  2. orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka.

Wysokość dofinansowania stanowić będzie różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego (https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/dostepne-mieszkanie/komunikaty/maksymalne-kwoty-dofinansowania-w-iii-kwartale-2022-roku-w-ramach-programu-samodzielnosc-aktywnosc-mobilnosc-dostepne-mieszkanie/).

Więcej informacji (m.in. treść programu, zasady jego finansowania) można uzyskać na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – www.pfron.org.pl w zakładce: O Funduszu/Programy i zadania PFRON/Programy realizowane obecnie oraz pod numerem telefonu 14 66 300 31 wew. 18

Zapraszamy do udziału!!!

„Lista załączników do formularza wniosku” – Dostępne mieszkanie

Wzór zaświadczenia lekarskiego Dostępne mieszkanie